protain need-farshid-nezakati-personal-trainer2.jpg

بازبینی‌های علمی جدید حاکی از آن است که نه فقط مقدار غذای پروتئینی که می‌خورید مهم است، بلکه زمان مصرف آنها نیز دارای اهمیت خاصی است.

بی شک مطلع هستید که پروتئین‌ها ماده غذایی کلیدی برای عضله سازی و پایین نگهداشتن درصد چربی بدن هستند و حتماً هر روز تلاش می‌کنید تا پروتئین کافی برای بدن تامین کنید.

اما باور کنید یا خیر، یک بازبینی جدید که در کانادا انجام شده نشان می‌دهد شاید به اندازه کافی پروتئین مصرف نکنید!

اگر مصرف هشت دهم گرم پروتئین به ازای هر کیلو از وزن بدن را هدف قرار داده‌اید (یعنی یک فرد 80 کیلویی حدود 95 گرم در روز) لازم است معیار را به 1 گرم برسانید که برای افراد متناسب‌تر عدد بهتری است و در این حالت یک فرد 80 کیلویی روزی 80 گرم پروتئین می‌خورد.

براساس تحقیقات انجام گرفته این مقدار (معیار 1 گرم) نیز حتی کافی نیست. اما اطلاعات موجود تایید می‌کند که رژیم‌های دارای پروتئین بالاتر به چربی‌سوزی کمک می‌کنند و ثابت شده که افراد تحت آزمون بهترین نتایج را وقتی دیدند که رژیم‌شان از 25٪  پروتئین تشکیل شده بود. توصیه می‌شود در هر وعده غذایی 25 الی 35 گرم پروتئین دریافت کنید که می‌شود روزی 75 الی 105 گرم و این مشخصا هیچ ارتباطی با میان وعده‌ها ندارد.

فقط مقدار مصرف روزانه نیست که اهمیت دارد! بلکه ساعت و زمان مصرف نیز باید مدنظر قرار گرفته شود. تقسیم کردن پروتئین مصرفی در طول روز باعث می‌شود سنتز پروتئین در عضلات طی یک چرخه 24 ساعته حفظ شود به طوری که بدن هرگز نگهداری از عضلات را رها نمی‌کند.

این بدان معنی است که تفاوت نمیکند که چقدر مرغ در وعده شام می‌خورید  ولی در هر حال صبحانه‌هایی مثل نان و پنیرخامه‌ای دیگر تعطیل است.

اما نگران نباشید مصرف کردن پروتئین بیشتر در هر وعده غذایی کار سختی نیست. اگر واقعاً در تلاش هستید تا وزن کنم کنید و عضلات را اضافه کنید، نیاز به بیش از 105 گرم پروتئین در طول روز خواهید داشت.