حتماً درباره چربی‌سوزها شنیده‌اید، قرص‌هایی که به سوختن چربی در بدن کمک می‌کنند. آنها با عناصری طراحی شده‌اند که می‌توانند به چربی‌سوزی کمک اضافی دهند، اما نمی‌توانند جایگزین رژیم غذایی درست و برنامه‌های تمرین شوند. زمانی که چربی‌سوزها نادرست و در شرایط نامناسب مصرف شوند، تأثیری نخواهند داشت. کسانی که از مصرف چربی‌سوزها نتیجه نمی‌گیرند احتمالاً 5 مورد زیر را رعایت نمی‌کنند. چنانچه قصد مصرف چربی‌سوز را دارید، این 5 نکته را مد نظر قرار دهید.

haghayeghe charbi suzi_farshinezakati_personal trainer 1.jpg

رژیم 80 درصد جریان کاهش وزن است

از بزرگ‌ترین تصورات مردم این است که فکر می‌کنند با مصرف یک مکمل چربی‌سوز و کاهش‌دهنده وزن می‌توانند به نتایج دلخواه خود برسند. آنها خیال می‌کنند چربی‌سوز یک معجزه است که آنها را به وزن کمتر می‌رساند. پیروی از یک رژیم غذایی که از لحاظ کالری (نسبت به هر شخص) محدود باشد، در واقع 80 درصد از این معادله را تشکیل می‌دهد. اگر می‌توانید رژیم درستی را تهیه کنید و به آن متعهد بمانید یعنی که 80 درصد کار را انجام داده‌اید. مابقی کار هم بستگی به تمرین و گذر زمان دارد که می‌توان به این 20 درصد مکمل‌ها را نیز اضافه کرد. چربی‌سوزها می‌توانند به ارتقای چربی‌سوزی کمک کنند، اما آنها فقط در صورت رعایت رژیم غذایی مناسب عمل می‌کنند. چربی‌سوزها به طرق متفاوتی عمل می‌کنند. آنها می‌توانند انرژی را افزایش دهند، به کاهش اشتها کمک کنند، سوختن چربی‌ها برای تأمین انرژی را ارتقاء دهند و حتی متابولیسم و دمای مرکزی بدن را افزایش دهند و در نتیجه کمک کنند تا در طول روز کالری بیشتری بسوزانید. اما اگر چربی‌سوز مصرف کنید و در کنارش همبرگر، پیتزا، شیرینی را در رژیم غذایی خود مصرف کنید، نتیجه خاصی از مصرف چربی‌سوزها عایدتان نخواهد شد. در اولین اقدام برای چربی‌سوزی لازم است نگاهی جدی و دقیق به رژیم غذایی خود بیاندازید تا ببینید که آیا با هدف چربی‌سوزی‌تان هماهنگی دارد یا خیر. برای چربی‌سوزی و پرورش فیزیکی خوش‌فرم نیاز دارید اندکی کمتر از نیاز بدن برای حفظ وزن فعلی کالری مصرف کنید و در کنارش مقدار زیادی پروتئین بخورید و عادات غذایی خود را اصلاح کنید به صورتی که از کربوهیدرات‌های دیرهضم، چربی‌های سالم و مقدار زیادی سبزیجات سالم در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید. زمانی که حس می‌کنید به رژیم غذایی خود اطمینان دارید و از لحاظ غذا تحت کنترل هستید، می‌توانید شروع کنید به استفاده از مکمل‌های چربی‌سوز جهت کمک به تلاش‌های سختی که انجام می‌دهید.

توقعات می‌تواند سازنده یا خوب باشد

توقعاتی که از خود دارید باید واقع‌گرایانه باشد. بعضی مردم باور دارند که اگر چربی‌سوز بخورند می‌توانند هر هفته چند کیلو وزن کم کنند. اما این اتفاق رخ نمی‌دهد. در حالی که میزان چربی‌سوزی با مصرف چربی‌سوزها می‌تواند بیشتر شود، اما نمی‌توانید به سادگی هفته‌ای مثلاً 4 کیلو به خاطر مصرف چربی‌سوز کم کنید. به خاطر داشته باشید که نرخ مجاز و ایمن چربی‌سوزی هفته‌ای 5/0 الی 1 کیلو است که آن هم برای افراد عادی و سالم قابل پیش‌بینی است. در نهایت بدن در چربی‌سوزی به توقف می‌خورد و روندش آهسته می‌شود. چنانچه به سرعت وزن کم کنید (با چربی‌سوز یا بدون آن) احتمال عضله‌سوزی بالا می‌رود. اگر می‌خواهید بدن خود را خراب کنید و ظاهری شل و بی‌ریخت پیدا کنید اقدام به کاهش وزن سریع نمائید. اهداف و توقعاتی که از خود دارید را به صورت هفتگی یا ماهانه یادداشت کنید. وقتی که به مرور زمان به اهداف خود برسید انگیزه پیدا می‌کنید و از برنامه‌های خود نتایج بهتری می‌گیرید. با کمک چربی‌سوز می‌توانید در مسیر چربی‌سوزی باقی بمانید.

 «بیشتر» به معنای «بهتر» نیست

چربی‌سوزها به طور ویژه طراحی شده‌اند تا مقادیر مناسبی از عناصر چربی‌سوزی را به بدن برسانند. اما این بدان معنا نیست که مصرف مقادیر بیشتر از این عناصر باعث نتیجه‌گیری بیشتر می‌شود. تولیدکننده‌های مکمل‌های غذایی برای مصرف مکمل مقدارهای خاصی را پیشنهاد می‌دهند، بنابراین می‌توانید با توصیه به آنها متوجه شوید که چه مقدار باید مصرف کنید. بهترین روش این است که همیشه با کمترین مقدار توصیه شده شروع کنید و حداقل 2 هفته با همان مقدار مصرف کنید پس از آن تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید مقدار مصرف را افزایش دهید یا خیر. اگر روی برچسب محصول فقط یک مدل و مقدار مصرف توصیه شده، یعنی که باید همیشه به همان میزان متعهد بمانید.

haghayeghe charbi suzi_farshinezakati_personal trainer.jpg

 کافئین اضافی خراب می‌کند!

اگر نمی‌توانید روز خود را بدون مصرف یک فنجان قهوه آغاز کنید و در طول روز 3 یا 4 فنجان دیگر هم قهوه می‌خورید باید در مورد انتخاب چربی‌سوز خود دقت کنید. اکثر چربی‌سوزها حاوی کافئین یا عناصری شبه کافئین هستند که محرک است. چنانچه می‌خواهید یک چربی‌سوز محرک مصرف کنید باید حواس‌تان به کل کافئین دریافتی روزانه باشد. در حالی که احتمالاً عاشق فواید انرژی‌زایی مصرف زیاد کافئین هستید، اما چنانچه در کنار مصرف چربی‌سوز، روزی چند فنجان قهوه (یا نوشیدنی حاوی کافئین) بخورید می‌توانید واقعاً به سرعت لطمه بخورید. می‌توانید در این حالت خیلی ساده‌تر خستگی را تجربه می‌کنید و برای ریکاوری شدن از تمرینات دچار مشکل خواهید شد. در پایان هم این یعنی نتایج آهسته‌تر. بنابراین در حالی که ممکن است فکر کنید ترکیب قهوه و چربی‌سوزها باعث نتیجه‌گیری سریع‌تر می‌شود، اما در نهایت اثرات مثبت چربی‌سوز به‌خاطر تحریک بیش از حد بدن از بین می‌رود. مگر آنکه وقتی چربی‌سوز مصرف می‌کنید، مصرف قهوه را محدود کنید یا حداقل نزدیک به زمانی که چربی‌سوز را می‌خورید از قهوه استفاده نکنید، با این روش حداقل در یک محدوده زمانی کوتاه دچار «اوردز» (Overdose) کافئین نمی‌شوید. قبل از آنکه مصرف چربی‌سوز را شروع کنید مطمئن شوید که محصولی را خریداری می‌کنید که با شرایط شما هماهنگی دارد. محصولات متنوع بی‌شماری در بازار موجود است بنابراین مهم است که قبل از خرید تحقیق کنید و به اولین چربی‌سوزی که رسیدید آن را خریداری نکنید.

نتایج باید ارزیابی شوند

زمانی که چربی‌سوز مورد نظر خود را پیدا کردید، 2 الی 3 هفته به خودتان فرصت دهید تا نتایج آن دیده شود. اما مسلم این است که باید میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید. می‌توانید با عکس گرفتن، سایز گرفتن، آنالیزکردن درصد چربی بدن، مقدار وزن و... مقدار پیشرفت خود را نسبت به قبل اندازه‌گیری کنید تا بتوانید با روز اول مقایسه کنید. بعضی‌ها بدن‌شان به بعضی چربی‌سوزها واکنش بهتری نشان می‌دهد، بنابراین یک محصول که برای یک نفر عالی جواب می‌دهد، الزاماً برای شخص دیگر نمی‌تواند خیلی مؤثر باشد.پس از چند هفته مصرف اگر متوجه شدید که نتایج مورد نظر خود را به دست نمی‌آورید، باید دنبال محصول دیگری بگردید. با دقیق‌شدن نسبت به پیشرفت در طول زمان، می‌توانید اثر چربی‌سوزهای مختلف را روی بدن بشناسید و محصول ایده‌آل برای خود را پیدا کنید. برای جمع‌بندی مطلب باید گفت که اگر به رژیم غذایی و تمرینات خود متعهد بمانید، انتظارات چربی‌سوزی خود را یادداشت کنید، یک چربی‌سوز را براساس دستور روی برچسب آن مصرف کنید، در مصرف محرک‌ها (مثل قهوه) افراط نکنید و میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید، می‌توانید از جریان چربی‌سوزی در بدن خود حمایت کنید. همه چربی‌سوزها از کیفیت یکسان برخوردار نیستند، بنابراین برای خرید چربی‌سوز مدتی را صرف تحقیق کنید.

 

 بشیر 1208