وقتی که چربی‌های اضافی برای‌تان زجر‌آور شده‌اند و از تصویر بدن خود در آینه ناراضی می‌شوید در اولین اقدام جهت رفع این مشکل باید رژیم چربی‌سوزی بگیرید و در کنارش به صورت منظم و جدی فعالیت‌های ورزشی به‌ویژه از نوع هوازی را دنبال کنید. آنچه در ادامه از نظرتان می‌گذرد نکاتی است برای رفتار رژیمی درست برای چربی‌سوزی و کاهش دادن وزن اضافی بدن.

1

آیا باید بیشتر غذا خورد؟ بله درست است اما باید دقیق‌تر عمل کنید: به دفعات بیشتر غذا بخورید. روش قدیم تغذیه که شامل 3 وعده اصلی بود، برای بالانگهداشتن متابولیسم‌تان کافی نیست. درباره مصرف 5 الی 6 وعده غذایی کوچک‌تر صحبت می‌کنیم یا حتی 7 الی 8 وعده که به فواصل زمانی یکسان نسبت به هم مصرف شوند. هر چند ساعت یک بار وعده غذایی کوچکی داشته باشید تا بدن از لحاظ متابولیکی در حالت فعال باقی بماند و بدن در طول روز به‌طور یکنواخت از لحاظ سوخت تأمین شود و کمتر چربی ذخیره کند. کوره بدن با مصرف وعده‌های کوچک و پرتعداد غذایی روشن می‌ماند حتی اگر کل کالری مصرفی‌تان در طول روز کم باشد. وعده‌های غذایی کمتر اما بزرگ‌تر باعث می‌شوند کوره متابولیسم بدن خاموش شود و بدن برای هضم وعده‌های بزرگ دچار مشکل می‌شود.

2

پروتئین خالص به عنوان بخشی از هر رژیم چربی‌سوزی مهم است بنابراین سراغ منابع خوب مثل مرغ، بوقلمون و گوشت پرندگان بروید. یادتان باشد که غذاها را بی‌چربی طبخ کنید. آجیل و حبوبات مثل بادام زمینی، بادام تلخ و لوبیاها نیز منابع خوبی از پروتئین سالم به حساب می‌آیند. فراموش نکنید که مکمل‌های پروتئینی مثل پودرها و شکلات‌های پروتئینی هم مناسب هستند. اینها منابع در دسترس و بی‌دردسر پروتئین هستند که به تأمین نیاز بدن کمک می‌کنند. پروتئین غذای اصلی عضله است بنابراین عضلات خود را تأمین شده حفظ کنید.

raftarhaye regimi_farshid nezakati personal trainer 2.jpg

3

رستوران‌ها پول شما را می‌خواهند، بنابراین معمولاً می‌توانند در نحوه طبخ غذاها بنابر درخواست شما تغییراتی ایجاد کنند. اکثر رستوران‌ها از روغن و چربی زیادی استفاده می‌کنند. بنابراین زمانی که غذاها را سفارش می‌دهید می‌توانید درخواست کنید که به صورت بخارپز یا کبابی برای‌تان طبخ کنند. سس‌های سنگین، دسرهای پرمغز و نوشیدنی‌های شیرین همگی از دشمن‌های شما در رژیم چربی‌سوزی به حساب می‌آیند. همیشه به خاطر داشته باشید که به رستوران پول می‌پردازید که غذای شما را تأمین کنند نه غذای خودشان را، در نتیجه از بیان درخواست خود خجالت نکشید. برای انتخاب رستوران نیز سراغ آنهایی بروید که منوهای سالم دارند.

4

همه ما لیاقت داریم که در ازای کارهای سختی که انجام می‌دهیم پاداش بگیریم. یعنی که می‌توانید 1 یا 2 روز در هفته را به عنوان روزهای تقلب از رژیم نامگذاری کنید که اجازه می‌دهد مثلاً بعد از شام یک دسر کوچک بخورید. سعی کنید غذاهای تقلبی را کوچک انتخاب کنید. یادتان باشد که تقلب را هم روی برنامه اجرا کنید. وقتی که روز تقلب مشخص باشد برای حفظ رژیم در روزهای دیگر انگیزه خواهید داشت. زیاده‌روی در تقلب نتیجه معکوس می‌دهد و تلاش‌های چربی‌سوزی را خراب می‌کند.

5

برای سوخت‌رسانی به تمرینات بدن احتیاج به مقداری کربوهیدرات دارید، و اگر مصرف آنها را کم کنید بدن عضله می‌سوزاند. کلید این است که از کربوهیدرات‌های خوب استفاده کنید، که در منابعی مثل نان‌های سبوس‌دار، ماکارونی تهیه شده از گندم کامل، جودوسر، سیب‌زمینی، سیب‌زمینی شیرین و... وجود دارند. منابع فراوانی وجود دارد که بتوانید انتخاب کنید، بنابراین می‌توانید رژیمی سالم و خوش‌طعم داشته باشید.

6

به طور حتم شنیده‌اید که خیلی‌ها سعی دارند، وزن آب بدن را کم کنند. شاید این کار به صورت موقتی جواب دهد، اما برای سلامت هماهنگ نیست. علاوه بر این آب برای عملکرد شایسته بدن مورد نیاز است، یعنی که متابولیسم‌تان شارژ خواهد شد اگر آب کافی در اختیار داشته باشد. بنابراین اگر واقعاً می‌خواهید که چربی‌سوزی کنید، آب‌رسانی کافی به بدن ضروری است. آنهایی که بدن‌شان کم‌آب است به صورت مقطعی و نادرست سایز از دست می‌دهند و نتایج آن ماندگار و سالم نیست.

7

چربی‌سوزی نباید خسته‌کننده باشد. غذاهایی که می‌خوریم باید خوش‌طعم باشد تا بتوانیم به رژیم پایبند بمانیم و استراتژی‌های ساده می‌توانند یک رژیم چربی‌سوزی را دلچسب کنند. از روش‌های طبخ پرچرب دوری کنید و در عوض سعی کنید از روغن‌های سالم مثل زیتون یا بذر کتان برای طبخ استفاده کنید و یا غذاها را کبابی و بخارپز میل کنید.