شکلات تلخ می‌تواند میزان اکسید نیتریک (NO) را افزایش دهد که ایده خوبی برای مصرف آن (یا کاکائو) در وعده پروتئینی قبل تمرین است. به تازگی تحقیقی به این نتیجه رسیده که شکلات تلخ در وعده قبل از تمرین می‌تواند به ریکاوری و رشد بهتر عضلانی کمک کند.

dark chocklate_farshid nezakati_personal trainer1.JPG

در یک تحقیق دانشگاهی به یک سری از ورزشکاران 100 گرم شکلات تلخ 70٪ داده شد و به یک سری دیگر چیزی تجویز نشد. بعد از آن افراد به انجام یک جلسه تمرین 2/5 ساعته دوچرخه ثابت با شدت متوسط دعوت شدند. سطح گلوکز و انسولین خون افراد مورد سنجش قرار گرفت. نتیجه این بود که مصرف شکلات تلخ قبل از تمرین باعث شد سطح گلوکز خون حفظ شود. میزان انسولین بالاتر بود و استرس اکسیداتیو کمتری را هم تجربه کردند. توانایی بهتر برای حفظ قندخون یعنی دارابودن انرژی بیشتر برای ادامه تمرینات شدید.

انسولین بیشتر یعنی هدایت بهتر عضله به طرف رشد، با این حال زیاد بردن سطح انسولین حین تمرین می‌تواند چربی‌سوزی را محدود نماید. بنابراین اگر هدف اصلی‌تان چربی‌سوزی است، شکلات را به وعده بعد از تمرین خود اضافه کنید. پائین‌بودن آسیب اکسیداتیو یعنی ریکاوری بهتر عضله بعد از تمرین و در نهایت یعنی رشد بیشتر. می‌توانید حدود 10 گرم شکلات تلخ که حداقل 70٪ خلوص داشته باشد را به وعده قبل یا بعد از تمرین خود اضافه کنید. اگر به صورت پودری باشد مصرف آن در پروتئین هم ممکن است.

بشیر 1217