پوشیدن لباس‌های تنگ و استرج بویژه بعد از تمرین فقط باعث نمایان شدن عضلات پروش یافته و خوش ساخت شما نمی‌شود؛ دانشمندان می‌گویند این لباس‌ها در کاهش درد عضلانی بعد از تمرین موثر نشان داده‌اند. 

stretch-farshid-nezakati-personal-trainer1.jpg

یافته‌های جدید از استرج

وقتی که لباس‌های تنگ و به عبارتی استرج را حین یا بعد از تمرینات سنگین به تن می‌کنید، دیده شده که باعث کاهش درد عضله می‌شود.

این ماجرا را یک دانشمند علم تمرین به نام جسیکا هیل می‌گوید که سال 2013 روی موضوع مربوط یک بازبینی انجام داده و نتیجه را در مجله پزشکی ورزشی انگلستان به چاپ رسانده است.

جسیکا هیل به این جمع‌بندی رسیده که کسانی که لباس‌های استرج و تنگ را بعد از جلسه تمرین استفاده می‌کنند درد کمتری در عضلات تجربه می‌کنند و ریکاوری سریعتری به نسبت کسانی دارند که بعد از تمرین لباس‌های عادی به تن می‌کنند.

ماجرا چیست؟

وقتی عضلاتی را سخت تمرین می‌دهید دچار التهاب می‌شوند. زمانی هم که واکنشی التهابی در بدن رخ می‌دهد دچار افزایش مایعات و تعداد گلبول‌های سفید خون می‌شوید که در آن ناحیه انباشته می‌شود. این اتفاقات باعث ایجاد تورم و افزایش فشار و در نتیجه درد می‌شود.

لباس‌هایی که تنگ هستند توسط محدود کردن عضلات کار می‌کنند و به عبارتی با کاهش انباشت مایعات، کاهش تورم و کاهش فشار تاثیر مثبتی در کاهش درد دارند.

لباس‌های استرج و محکم همچنین می‌توانند فشار خود داخل عضلات را افزایش دهند که باعث خروج کراتین کیناز (آنزیمی که بعد از تخریب عضلانی در عضلات نشت می‌کند و می‌تواند باعث بروز درد شود) می‌گردد.

لباس‌های استرج و تنگ راه رهایی از درد نیستند، بلکه تنها در کاهش آن کمک می‌کنند.

دانشمندان اسپانیایی گروهی از فوتبالیست‌ها را در یک بررسی طوری تمرین دادند که فقط روی یکی از پاهای آنها آستین استرج بستند و پای دیگر حالت نرمال بود.

در این حالت افراد مدت 40 دقیقه در سراشیبی دویدند (این نوعی از تمرین است که معمولا برای به اوج رساندن درد استفاده می‌شود).

آنها در پایی که آستین استرج داشتن حدود 27٪ نشانه‌های درد کمتری را تجربه کردند.

از طرف دیگر دانشمندان انگلیسی در یک تحقیق روی ماراتن کارها متوجه شدند که پوشیدن شلوار استرج طی 24 ساعت بعد از عبور از خط پایان، باعث کاهش میزان درد شد اما به طور کلی درد را از بین نبرد.

نتیجه: ابزار جدید ریکاوری

نتیجه‌ای که باید بگیرید این است که لباس‌های استرج و تنگ ورزشی از جمله ابزار مفیدی هستند که بعد از تمرین به کاهش دردهای عضلانی کمک می‌کنند.