چندی پیش در بشیر گزارشی از یک ورزشکار باسابقه کشورمان در مورد رکورد گینس اسکوات استقامتی چاپ کردیم که نظر خیلی از علاقمندان به این رشته را به خودش جلب کرد.

60 squat_farshid nezakati_personal trainer1.JPG

به تازگی محمدی 41 ساله موفق شد در یک روز عادی و بدون هیچ تجهیزات خاصی رکورد اسکوات استقامتی را بشکند و جالب است که بدانید بارها این مهم را در تمرینات خود انجام داده و برایش به یک عادت تبدیل شده است اما به علت اینکه نمایندگی گینس در ایران فعال نیست، هنوز نتوانسته رکورد را ثبت نماید.

محمدی که سابقه زیادی در رشته دوومیدانی دارد و از عنوان‌داران اسبق این رشته است در باشگاه خزر برتر توانست در 57 دقیقه 1052 تکرار را انجام دهد که به طور میانگین هر 4/3 ثانیه یک تکرار می‌شود.

وزن محمدی 60 کیلوگرم است و جالب اینکه او با وزنه 58 کیلویی یعنی معادل وزن بدن خودش این رکورد بی‌نظیر را شکست داده است. او با روحیه‌ای مثال‌زدنی تکرارها را با ریتم خاصی انجام می‌داد و تقریباً بعد از هر 100 تکرار استراحت کوتاهی انجام می‌داد. نکته بسیار جالب این است که محمدی یک شهروند بسیار معمولی به حساب می‌آید که ورزشکار آماتور است و قصد دارد در صورت فراهم‌بودن شرایط اسپانسری چندین رکورد در زمینه حرکت اسکوات را ثبت کند.

60 squat_farshid nezakati_personal trainer.JPG

جالب است بدانید رکوردی که در جلسه مذکور توسط محمدی شکسته شد جایجایی بیش از 60 تن وزنه در 57 دقیقه بود که رکورد ثبت‌شده آن متعلق به والتر اوربان از کانادا است که در یک ساعت موفق به جابجا کردن 7/57 تن وزنه شده است و تاریخ ثبت آن سپتامبر 2011 است. در این زمینه آیتم‌های زیادی وجود دارد مثل رکورد بیشترین اسکوات در یک دقیقه در حال حمل یک پاکت 60 پوندی. مثلاً رکورد اسکوات یک دقیقه به صورت تک پا 47 است که ورزشکار به نام سیلویو سابا از ایتالیا در سال 2012 ثبت کرده است. رکورد بیشترین وزنه جابجا شده در اسکوات طی یک دقیقه 4200 کیلوگرم است که توسط یامون کین از ایرلند در سال 2012 ثبت شده است. این رکورد با انجام 35 تکرار با وزنه 120 کیلویی ثبت شده است. امیدواریم محمدی ورزشکار خوب کشورمان به‌زودی موفق به ثبت این رکوردها شود و نام کشورمان را در خیلی از رکوردهای استقامتی در کتاب گینس به ثبت برساند و افتخارات بزرگی کسب نماید.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که توانایی بافرکردن اسید لاکتیک در بدن محمدی یک پدیده فیزیولوژیکی است که شاید خیلی‌ها نتوانند از لحاظ علمی برایش دلیلی ارائه دهند و این استعدادهای خاص نباید بدون بهره‌وری باقی بمانند.

بشیر 1305