با مروري به آمار ارائه شده از رشد بیماریهای مختلف در میان مردم جامعه، میتوان به این نکته پی برد که جدا از استرسهای رنگارنگ و مشکلات خاص دیگر، مشکل مصرف غذاهای نامناسب نیز یکی از بزرگترین عوامل ایجاد بیماریها میباشد. در جوامع صنعتی امروز، نمیتوان به مواد غذایی سالم و طبیعی دست یافت و به ناچار، درصد بالایی از سفرههای غذایی از کنسروها و مواد فرآوری شده بدست میآیند. اما در انبوه صف عظیم این محصولات به نوعی مرگبار، هنوز هم میتوان ردپایی از مواد سالم و طبیعی یافت، موادی که نه تنها افراد عادی، بلکه بدنسازان حرفهای نیز میتوانند از خواص مختلف آنها بهره ببرند. در ادامه شما را با تعدادی از این مواد مهم آشنا میکنیم. بسیاری از این مواد را میتوان جایگزین مکملهایی کرد که تنها با هزینههای بالا، تغییرات موقتی را در بدن ایجاد میکنند و ممکن است بعدها مضرات دیگری نیز برای بدن داشته باشند.

menu of bodybuilding_farshid nezakati_ personal trainer 1.jpg


اسفناج
اسفناج ماده ای مفید در فرآیند رشد عضلات و حفظ سلامت کلی بدن است. شخصيت كارتوني ملوان زبل راست میگفت که اسفناج برای عضلهسازی مفید است. مواد متعددی در این سبزی وجود دارند که هریک برای بدنسازان به نوعی سودمند هستند. اوکتاکسانول به افزایش قدرت عضلات کمک میکند. 20- بتا اسدیسترون حالت آنابولیکی بدن را بیشتر میکند و عضلات را رشد میدهد. درنهایت این سبزی حاوی گلوتامین که مهمترین ماده در بدن انسان میباشد نیز هست. گلوتامین به بهبود دستگاه عصبی و گوارشی و ریکاوری بدن میتواند کمک کند. هر روز یک ظرف سالاد اسفناج میل کنید. زمان آن اهمیت زیادی ندارد، تنها از آنجایی که فیبر زیادی در اسفناج وجود دارد، از مصرف آن در زمان حول تمرین خودداری کنید.


کلم بروکلی
چند تکه بزرگ کلم بروکلی میتواند ترشح تستوسترون در بدن را افزایش دهد و تاثیرات منفی استروژنها را به حداقل میزان برساند. مادهای به نام I3C که در بروکلی وجود دارد در یک جنگ دو منظوره، استروژن را سرکوب کرده و سطح تستوسترون را بالا میبرد. استروژن میتواند در بدن تودههای چربی را در بیشتر کنند و آب را در عضلات نگه دارند که هر دو اینها برای یک بدنساز ضرر است. تستوسترون درست برعکس میتواند عضلات را توسعه دهد و چربیها را از بین ببرد. سعی کنید در اکثر روزهای هفته حداقل یک فنجان کلم بروکلی آب پز میل کنید. یک فنجان تقریباً صد میلیگرم I3C دارد. دقت داشته باشید که کلم بروکلی را در وعدهای که قصد ندارید آمینواسیدها و کربوهیدراتها به سرعت به بافت های عضلانی برسند، مصرف کنید.


سفیده تخم مرغ
سفیده تخم مرغ از بهترین مواد برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن است. این ماده در میان دیگر غذاهای کامل میتواند با سرعت بیشتری جذب شود، از این رو شما قادر خواهید بود در مدت زمان کمتری آمینو اسیدهای اساسی را روانه عضلات کنید. اگرچه سفیده تخم مرغ از بهترین منابع پروتئین هستند، ولی نمیتواند مانند فیبرها و چربیها، مدت زمان زیادی در عضلات باقی بماند. زمانی که میخواهید به سرعت عضلات را به آمینو اسیدهای مجهز کنید، این ماده را تنها مصرف کنید. مثلاً قبل صبح و یا بعد از تمرین و حتی میتوانید یک یا دو برش نان تست سفید، که به سرعت جذب ميشود را به همراه آن میل کنید. 280 گرم سفیده تخممرغ میتواند سی گرم پروتئین خالص به بدنتان برساند. اگر بخواهید مانند حرفهای از آن استفاده کنید، در این صورت شاید مجبور باشید از محصولات مکملی آن بهره ببرید.

menu of bodybuilding_farshid nezakati_ personal trainer 2.jpg


مرکبات
مرکبات مختلف، به خصوص گریپ فروت، با تشویق بدن به استفاده از سلولهای چربی برای ایجاد انرژی، میتواند در روند چربیسوزی موثر واقع شود. تحقیقات نشان داده که خود گریپ فروت میتواند به چربیسوزی در بدن کمک شایانی بکند. اما چرا گریپ فروت کامل از آب گریپ فروت موثرتر واقع میشود؟ نتایج این مطالعات اخیر به طور قطع دلیل این تاثیر را ثابت نکرده ولی نشانههای کلی وجود دارد که میگوید مواد شيمیایی خود این میوه سطح انسولین بدن را کاهش میدهد و همین کنترل انسولین ابزاری اساسی در راه کات کردن بدن و پرداختن به رژیمهای کم کالری میباشد. سعی کنید در بعضی روزها به همراه صبحانه یک یا نصف گریپفروت میل کنید. هرگز این میوه را در اطراف زمان تمرین و یا اگر داروهای خاص کاهش کلسترول، ضد اضطراب یا فشار خون مصرف میکنید، مصرف نکنید.


ماست
ماست میتواند هضم کلی غذاها و تجزیه پروتئینها را در بدن تسهیل ببخشد. وجود و ثبوت مقدار معینی از باکتریهای مفید در بدن برای هضم و جذب آنچه که میخورید، سودمند است. ماست از اضافه کردن سه باکتری مفید لاکتوباسیلوس، بولگاریکوس، استرپتوکوکوس ترموپیلوس به شیر به دست میآید. ماستها اغلب غذاهایی خوشمزه هستند و علیرغم بهبود اشتها، با همراه داشتن مواد غذایی ریزمغذی، جذب و هضم مواد دیگر را نیز آسان میکنند. وجود مواد ریز مغذی به سلامت دستگاه ایمنی بدن و تحلیل بلوکهای پیچیده پروتئینی کمک زیادی میکند. هر روز 250 گرم ماست ساده یا طعمدار میل کنید.بهنام مظاهری