یکی از ساده‌ترین روش‌های کاهش دادن میل به غذا افزایش مصرف فیبر در رژیم غذایی خود است. فیبر باعث کند شدن جریان هضم شده و روی واکنش هورمونی نسبت به غذا تاثیر می‌گذارد.

علاوه به این در تحقیقی دیده شده افزایش فیبر مصرفی می‌تواند به میزان قابل ملاحظه‌ای سرعت چربی سوزی بدن برای تامین انرژی را افزایش دهد و این منجر به کاهش ذخایر چربی بدن خواهد شد.

این بررسی نشان داده افرادی که مدت 6 هفته مصرف فیبر خود را اضافه کردند، با افزایش چشمگیری در چربی‌سوزی و افزایش متابولیسم بدن مواجه شدند، مدیریت قند خون شان در واکنش به یک وعده سرشار از کربوهیدرات حدود 10 درصد بهتر از حد پایه بود و همچنین سطح  قرلین که همان هورمون محرک اشتهاست هم بهتر شد. افراد بین وعده‌های غذایی سرشار از فیبر در قیاس با کسانی که فیبررا در حد  نرمال داشتند حس انرژی بیشتری را تجربه کردند.

دانشمندان به این باورند که مصرف فیبر بیشتر روی ترشح هورمون‌های گوارشی که تعیین کننده حس خواب آلودگی یا پرانرژی بودن هستند به صورت مستقیم تاثیر دارد. همین هورمون‌‌ها روی متابولیسم تاثیر دارند، انرژی را سرکوب کرده یا افزایش می‌دهند و روی چربی‌سوزی اثر دارند.

تاثیر افزایش مصرف فیبر در کاهش وزن واضح‌ و مشخص است. یک بازبینی که روی 16 تحقیق با موضوع تاثیر افزایش فیبر مصرفی (با الگوی 14 گرم در ازای هر 100 کالری) انجام گرفت نشان داد که طی 4 هفته رفتار  با این روش به طور میانگین باعث کاهش 3 کیلوگرم چربی بدن می‌شود.

تحقیقات طولانی‌تر (8 هفته‌ای) به طور میانگین باعث کاهش 5 کیلوگرم چربی بدن شدند. در مقایسه با رژیم‌های کم کالری (که افراد در آن به اندازه نرمال فیبر مصرف می‌کنند) در رژیم‌های افزایش مصرف فیبر افزایش نرخ چربی‌سوزی تا 50 % مشاهده می‌شود که البته بستگی به طول مدت رژیم هم دارد.

دیگر فواید سلامتی مرتبط با افزایش مصرف فیبر‌ها شامل این موارد است:

 حدود 29 درصد کاهش خطر رشد بیماری‌های قلبی

کاهش 30 درصدی خطر ابتلا به دیابت

کاهش 62 درصدی خطر پیشروی پیش دیابت.

شاید موضوع فیبر برای‌تان خسته کننده باشد اما فوق‌العاده مهم است که در جریان این موارد مهم باشید.

افرادی که رژیم‌های پر پروتئین دارند به شدت مستعد مصرف محدود فیبر هستند. در جایی که رژیم سرشار از پروتئین و کم‌ کربوهیدارت را از بهترین رویه‌های چربی‌‌سوزی می‌دانند اما گروهی از دانشمندان رژیم‌های پرکربوهیدرات را توصیه می‌کنند چرا که در این حالت به صورت خودکار مصرف فیبر بالاتر می‌رود. پژوهشگران اعتقاد دارند که این نوع رژیم اثر مثبت بیشتری روی سلامت قلبی عروقی و عمومی بدن دارد ، حتی اگر چربی بیشتری در بدن باشد. جالب است بدانید که فیبر باعث بهبود حذف استروژ‌ن‌های سرطان زا می‌شود.

Leave a Reply